0 Items
2022 GroMoreGood Grassroots Grant Winners
2022 GroMoreGood Grassroots Grant Winners image

Congratulations to the 2022 GroMoreGood Grassroots Grant Winners!

The GroMoreGood Grassroots Grant, brought to you by The Scotts Miracle-Gro Foundation and KidsGardening, is designed to bring the life-enhancing benefits of gardens to communities across the United States. The Grassroots Grants are part of Scotts Miracle-Gro’s larger GroMoreGood initiative, which aims to bring the life-enhancing benefits of gardens and greenspaces to 10 million children by 2023.

In 2022, the following 150 programs received funding to start or expand their youth garden or greenspace. A total of $90,000 was awarded.

Academia Antonia Alonso Charter School (Wilmington, Delaware)

Acta Non Verba: Youth Urban Farm Project (Oakland, California) *Equity Specialty Award

Adventures to Dreams Enrichment (Long Beach, California)

Allen County Children Services (Lima, Ohio)

Ann Simpson Davis Middle School (Dublin, Ohio)

Atlanta Agricultural Alliance -REDEEMED Projects (Atlanta, Georgia)

Baldwin Park High School Gay Straight Alliance (Baldwin Park, California) *Pride Specialty Award

Ballico Cressey School District (Ballico, California)

Bay Shore School District (Bay Shore, New York)

Baxter Child Development Center (Grand Rapids, Michigan)

Berea Independent School District (Berea, Kentucky)

Berkshire Hills Regional School District - Project Connection (Great Barrington, Massachusetts)

Binks Forest Elementary School (Wellington, Florida)

Blue Sky Therapeutic Riding & Respite (Aubrey, Texas)

Boys & Girls Club of the Wausau Area (Wausau, Wisconsin) *Plus Specialty Award

Boys & Girls Clubs of Greater Flint (Flint, Michigan)

Breakthrough Charter School (Marion, Alabama)

BridgeWays (Homewood, Alabama)

Bryant Ranch School (Yorba Linda, California)

BUILD, Inc. (Chicago, Illinois) *Equity Specialty Award

Butler Elementary School (Arlington, Texas)

Charleston Collegiate School (Johns Island, South Carolina)

Child's Path, Inc. (Naples, Florida)

Children are People (Gallatin, Tennessee)

Circle City Prep (Indianapolis, Indiana)

Clifford Pierce Middle School (Merrillville, Indiana)

Community Food Initiatives (Amesville, Ohio)

Community Health and Gardens (Philadelphia, Pennsylvania)

Como Elementary and Columbus City Schools (Columbus, Ohio)

Compass Inc. (Lake Worth Beach, Florida)

Crim Fitness Foundation (Flint, Michigan)

Day Nursery Association (Scranton, Pennsylvania)

Dayspring Academy (Port Richey, Florida)

Denali Preschool and Learning Center (Healy, Alaska)

Duluth Art Institute (Duluth, Minnesota)

E.K. Powe Elementary School (Durham, North Carolina)

Eco Urban Gardens (Los Angeles, California) *Equity Specialty Award

Edible Flint (Flint, Michigan)

Education Foundation of Tabernacle Township (Tabernacle, New Jersey)

Elmdale Elementary School (Springdale, Arkansas)

Falconer Middle/High School (Falconer, New York)

Fayette County Board of Education (Fayetteville, West Virginia)

Feed and Be Fed (San Pedro, California)

Fernley Elementary School (Fernley, Nevada)

Field Elementary School and Field Elementary PTO (Houston, Texas)

Frankfort Independent Schools (Frankfort, Kentucky)

Franklin STEAM Academy (Champaign, Illinois) *Pride Specialty Award

Friendship Southeast Academy (Washington, Washington, DC)

Gallatin Valley Farm to School (Bozeman, Montana)

Gerber School - USD116 (Urbana, Illinois)

Giant Steps IL (Lisle, Illinois)

Grow Windham/Windham Regional Community Council, Inc. (Willimantic, Connecticut)

Growing Roots (Grand Rapids, Michigan)

Guadalupe Community Center (San Antonio, Texas)

Guahan Sustainable Culture and Oceanic Ascent (Barrigada, Guam)

Gwinnett Intervention Education Center West (Norcross, Georgia)

Haiku Elementary (Haiku, Hawaii)

Hall's Cross Roads Elementary School (Aberdeen, Maryland)

Harmony School of Excellence - Sugarland (Sugar Land, Texas)

Harns Marsh Elementary (Lehigh Acres, Florida)

Harris County Department of Education (Houston, Texas)

Henderson Independent Middle & High School and Happy Roots (Salisbury, North Carolina)

Hindman Settlement School and Emmalena Elementary and Middle School (Hindman, Kentucky)

Hindman Settlement School and R.W. Combs Elementary School (Hindman, Kentucky)

Honoka'a Intermediate and High School (Honoka'a, Hawaii)

Hood Canal Salmon Enhacement Group (Belfair, Washington)

Horace Mann Elementary School (Iowa City, Iowa)

I.S. 254 (Bronx, New York)

Interfaith Neighbors (Asbury Park, New Jersey)

Island Park UFSD (Island Park, New York)

John Muir Elementary and John Muir Elementary Foundation (Glendale, California)

Kairos Academies (St. Louis, Missouri)

Kerr Elementary (Mesa, Arizona)

Kids Ranch Inc. (Baraboo, Wisconsin)

Kids Unlimited Academy of White City (White City, Oregon)

Kokua Kalihi Valley Comprehensive Family Services (Honolulu, Hawaii) *Equity Specialty Award

La Grande School District (La Grande, Oregon)

Lakeview Primary (Milledgeville, Georgia)

Lauer's Park Elementary and GoggleWorks Center for the Arts (Reading, Pennsylvania)

Laura Dearing Elementary School (Las Vegas, Nevada)

Lone Oak Elementary School (Paducah, Kentucky) *Plus Specialty Award

Love A Sea Turtle - Leadership, Advocacy, Service, Training (Winterville, North Carolina)

Malad Elementary School (Malad, Idaho)

Manzanita Public Charter School (Vandenberg Space Force Base, California)

Marbletown Elementary School (Stone Ridge, New York)

Marie Curie Institute (Amsterdam, New York)

Marydell Faith and Life Center (Upper Nyack, New York)

Midway Hills Academy and Baldwin Office of Nutrition (Milledgeville, Georgia)

Miley Achievement Center (Las Vegas, Nevada)

Montezuma School to Farm Project (Cortez, Colorado)

Mount Horeb Area School District (Mount Horeb, Wisconsin) *Pride Specialty Award

National Children's Center - Early Learning and Early Intervention Center (Washington, Washington, DC)

Naugatuck Youth Services (Naugatuck, Connecticut)

New Brunswick Free Public Library (New Brunswick, New Jersey)

Northern Youth Project (Abiquiu, New Mexico)

Northridge Elementary School (Longmont, Colorado)

Opportunities Unlimited for the Blind, Inc. (Ionia, Michigan) *Plus Specialty Award

Overlook Food Awareness Resource of Massachusetts, Inc. (Rutland, Massachusetts)

P 37: The David Marquis School of the Arts (Staten Island, New York) *Plus Specialty Award

P.S. 193 Alfred J Kennedy (Whitestone, New York)

Pacific Elementary School  (Davenport, California) *Pride Specialty Award

Parksley Educational Campus and East Coast Migrant Head Start Project (Parksley, Virginia)

Paterson School 6 and 21st Century Community Learning Center (Paterson, New Jersey)

Perry Early Learning Center (Ypsilanti, Michigan)

Pilot Butte Middle School - Bend La Pine School District (Bend, Oregon) *Pride Specialty Award

Pleasant Hill Academy (Cincinnati, Ohio)

Port Clinton City School District (Port Clinton, Ohio)

Prince William Public Library Foundation (Woodbridge, Virginia)

Promise Christian Preschool (Boulder, Colorado)

PTA PS 59 The Harbor View School (Staten Island, New York)

ReNEW Laurel Elementary (New Orleans, Louisiana)

Rise Recovery (San Antonio, Texas)

Riverview Community Garden (Jersey City, New Jersey)

Sabal Point Elementary School (Longwood, Florida)

Second Chance Last Opportunity (Sarasota, Florida)

Skykomish Parent Teacher Student Organization (Skykomish, Washington)

Social Good Fund (Richmond, California)

South Creek Elementary School (Robersonville, North Carolina)

Special Kids Special Families, Zach's Place Program (Colorado Springs, Colorado)

Springfield Elementary Foundation (Jobstown, New Jersey)

St Philip Lutheran Preschool (Myrtle Beach, South Carolina)

St. Peter's Child Care Center (Arlington, Wisconsin)

STRIDES Program with McAllen ISD (McAllen , Texas)

Studio By The Tracks (Irondale, Alabama)

SustainEd Farms (Edgewater, Colorado)

T H McDonald Middle School (Mesquite, Texas)

The Art of Words Community School (Brooklyn, New York)

The Governor Morehead Foundation/PCC (Raleigh, North Carolina)

The Heritage School (New York, New York) *Plus Specialty Award

The STEM Academy PTSA (Savannah, Georgia)

Thomson Boys and Girls Club and McDuffie County Farm Bureau (Thomson, Georgia)

Tunkhannock Area School District--Tunkhannock Area Primary Center (Tunkhannock, Pennsylvania)

UGA Extension – Paulding County/Paulding County Master Gardener Extension Volunteers (Dallas, Georgia)

University of Missouri Extension, St. Francois County 4-H (Farmington, Missouri)

Upriver Youth Leadership Council (Kamiah, Idaho)

Utah State University, Wasatch County (Heber, Utah)

Utica Shale Academy of Ohio (Salineville, Ohio)

Valley of the Sun Early Childhood Association (Phoenix, Arizona)

Valor College Prep/Students Connecting with Seniors  (Nashville, Tennessee) *Equity Specialty Award

Village of Evergreen Park Youth Department (Evergreen Park, Illinois)

Waldorf School of Louisville (Louisville , Kentucky)

Wayne State University (Detroit, Michigan)

Wayne Township Preschool (Indianapolis, Indiana)

Wesley Housing (Falls Church, Virginia)

West Broad Street YMCA (Savannah, Georgia)

Wichita Collegiate School (Wichita, Kansas)

Wisconsin Early Childhood Association (Milwaukee, Wisconsin)

Wonderbloom Nature Playschool (Murray, Utah)

Working Food (Gainesville, Florida)

Youth Villages - Inner Harbour Campus (Atlanta, Georgia)

 

 

Grant Application Support

Grant writing tips and how to navigate our online grant application platform.

More Grant Opportunities

Additional grant opportunities from other organizations.

Grant Winners

Meet our amazing grant winners, listed by award.